OCC Elections 2017 - Thursday, 4 May 2017

Election summary for Divisions
Divisions Elected candidates Elected party or parties
Abingdon East Alison Rosemary Rooke Liberal Democrats
Abingdon North Emily Jane Smith Liberal Democrats
Abingdon South Neil Macgregor Fawcett Liberal Democrats
Banbury Calthorpe Eddie Reeves The Conservative Party Candidate
Banbury Grimsbury & Castle Hannah Louise Banfield Labour Party
Banbury Hardwick Tony Ilott The Conservative Party Candidate
Banbury Ruscote Mark David Cherry Labour & Co-operative Party
Barton, Sandhills & Risinghurst Glynis Mary Phillips Labour Party
Benson & Cholsey Mark Stuart Gray Independent
Berinsfield & Garsington Elizabeth Lorraine Lindsay-Gale The Conservative Party Candidate
Bicester North Lawrie Stratford The Conservative Party Candidate
Bicester Town Michael Frederick Waine The Conservative Party Candidate
Bicester West Les Sibley Independent
Bloxham & Easington Kieron Paul Mallon The Conservative Party Candidate
Burford & Carterton North Nicholas Anthony Field-Johnson The Conservative Party Candidate
Carterton South & West Pete Handley The Conservative Party Candidate
Chalgrove & Watlington Steve Harrod The Conservative Party Candidate
Charlbury & Wychwood Liz Leffman Liberal Democrats
Chipping Norton Hilary Rose Biles The Conservative Party Candidate
Churchill & Lye Valley Liz Brighouse Labour & Co-operative Party
Cowley John Leo Sanders Labour Party
Deddington Arash Ali Fatemian The Conservative Party Candidate
Didcot East & Hagbourne Simon Richard Clarke The Conservative Party Candidate
Didcot Ladygrove Neville Frank Harris Independent
Didcot West Alan Roy Thompson The Conservative Party Candidate
Eynsham Charles Christopher Bruce Mathew The Conservative Party Candidate
Faringdon Judy Heathcoat The Conservative Party Candidate
Goring Kevin Bulmer The Conservative Party Candidate
Grove & Wantage Jenny Hannaby Liberal Democrats
Zoé Anne Patrick Liberal Democrats
Hanborough & Minster Lovell Liam Martin Simon Walker The Conservative Party Candidate
Headington & Quarry Roz Smith Liberal Democrats
Hendreds & Harwell Mike Fox-Davies The Conservative Party Candidate
Henley-on-Thames Stefan John Gawrysiak Henley Residents Group
Iffley Fields & St Mary's Helen Theresa Evans Labour Party
Isis Sobia Afridi Labour Party
Jericho & Osney Susanna Pressel Labour Party
Kennington & Radley Bob Johnston Liberal Democrats
Kidlington South Maurice Billington The Conservative Party Candidate
Kingston & Cumnor Anda Maruta Fitzgerald-O'Connor The Conservative Party Candidate
Kirtlington & Kidlington North Carmen Griffiths The Conservative Party Candidate
Leys Deborah McIlveen Labour Party
Marston & Northway Mark Robert Lygo Labour Party
North Hinksey Judy Roberts Liberal Democrats
Otmoor Dan Sames The Conservative Party Candidate
Ploughley Ian Corkin The Conservative Party Candidate
Rose Hill & Littlemore Gill Sanders Labour Party
Shrivenham Yvonne Jean Constance The Conservative Party Candidate
Sonning Common David Christopher Bartholomew The Conservative Party Candidate
St Clement's & Cowley Marsh Jamila Begum Azad Labour Party
St Margaret's John Orrell Howson Liberal Democrats
Sutton Courtenay & Marcham Richard John Webber Liberal Democrats
Thame & Chinnor Nick Carter The Conservative Party Candidate
Jeannette Ann Matelot Green The Conservative Party Candidate
University Parks Emma Christina Turnbull Labour Party
Wallingford Lynda Susan Atkins Independent
Wheatley Kirsten Renee Johnson Liberal Democrats
Witney North & East Suzanne Elizabeth Bartington The Conservative Party Candidate
Witney South & Central Laura Margaret Price Labour & Co-operative Party
Witney West & Bampton Ted Fenton The Conservative Party Candidate
Wolvercote & Summertown Christopher Paul Buckley Liberal Democrats
Woodstock Ian Donald Hudspeth The Conservative Party Candidate
Wroxton & Hook Norton George Anthony Reynolds The Conservative Party Candidate